Mit 1. Przecież wchodzę tam na chwilę, nie potrzebuję asekuracji?
Otóż nie! Nie ma znaczenia jaki czas spędzasz na wysokości w kontekście obowiązku właściwego zabezpieczenia swojej pracy. Bez względu ile czasu zajmie praca wykonywana w obszarze zagrożonym upadkiem pracodawca musi zapewnić odpowiedni sprzęt i wyposażenie ochronne. Czas nikogo nie chroni przed upadkiem. Mit, że korzystanie ze sprzętu jest trudne i czasochłonne to wymówka, która powoduje, że znacznie więcej czasu w przypadku wypadku poświęcisz na powrót do zdrowia. Pamiętaj nie miej wymówek gdy chodzi o Twoje zdrowie lub życie.
Mit 2. Jestem tylko kilka metrów, nic mi nie grozi.
Statystycznie większość wypadków z wysokości ma miejsca przy upadku ze stosunkowo niskich wysokości. Wynika to z tego, że ludzi czują się pewniej i bagatelizują ryzyko. Upadek już z 3 metrów może powodować poważne urazy, a nawet śmierć. Bez względu na jakiej wysokość pracujesz musisz pamiętać o systemie asekuracji, gdyż w przypadku upadki nawet niewielkiej wysokości na głowę możesz zginać.
Mit 3. Systemy asekuracyjne są za drogie i niepotrzebne, rezygnuje z nich.
Jest to chyba najczęściej powtarzana sentencja przez inwestorów. Na przemian oceniają inwestycję jako za drogą , a ryzyko upadku z wysokości zbyt małe. Jest to błędne i niedopuszczalne myślenie. Właściwy system asekuracji, środki ochrony indywidualnej i znajomość prawa BHP zapobiegają wypadkom. A konsekwencje wynikające z niezabezpieczenia strefy zagrożonej upadkiem mogą być naprawdę bolesne w wymiarze zarówno finansowym jak i psychicznego zdrowia człowieka. Systemy asekuracyjne są potrzebne i ratują życie, nie warto z nich rezygnować!
Mit 4. Mam uprząż więc jestem bezpieczny
Niestety to nie wystarczy. Stosowanie środków ochrony indywidualnej oraz korzystanie z systemów asekuracyjnych to kilka z wielu obszarów optymalizacji bezpieczeństwa pracy na wysokości. Bardzo ważne jest świadomość i wiedza z zakresu BHP pracy na wysokości. Ponadto są sytuacje, w których nawet przyłączony do stałego systemu asekuracji podczas upadku możesz zderzyć się z ziemią- kluczowe tutaj jest długość liny roboczej. Należy pamiętać, iż podczas upadku zarówno lina jak i inne elementy systemu rozciągają się pod działaniem siły dynamicznej. Wiedz z zakresu teorii swobodnego upadku pomoże Ci dobrze zaplanować przyłączenie się do asekurantów. Potrzebujesz więcej wiedzy w tym obszarze napisz do nas.
Mit 5. Wezwanie pomocy podczas wypadku to wszystko co mogę zrobić.
Jeśli obszar roboczy, w którym doszło do wypadku jest oddalony lub jest to trudno dostępne miejsce wymagające specjalistycznej wiedzy pomoc może nie zdążyć na czas lub może nie mieć wystarczających zasobów do przeprowadzenia akcji ratunkowej. Pracują w obszarach zagrożonych upadkiem warto mieć tego świadomość i pracować przy maksymalnym skupieniu minimalizując ryzyko upadki. Pierwszą i podstawową zapobieganiu przed upadkiem z wysokości jest ograniczanie dostępu do miejsc mogących to ryzyko zwiększać. Nie w każdej sytuacji jest to możliwe, więc warto pamiętać o podstawowych zasadach BHP podczas realizacji zadań służbowych.