image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml

PRZENOŚNE PUNKTY KOTWICZENIA

Przenośne punkty asekuracyjne pozwalają na zabezpieczenie niemal każdego miejsca na dachu jako masa kotwicząca dla środków ochrony indywidualnej. Budowa mobilnego punkty kotwiczenia pozwala zarówno na jego wykorzystanie jako stałego systemu asekuracji, ale również sprawdza się jako punkt kotwiczenia przenoszony w miejsce wykonywania pracy zagrożonej upadkiem z wysokości. Konstrukcja punktów kotwiczenia Absorber jest prosta oraz wytrzymała, co pozwala na długoletnie użytkowanie tego rozwiązania jako środek ochrony przed upadkiem. Mocowanie odbywa się poprzez wykorzystanie obciążenia podzielonego na małe części, które w łatwy sposób można zdemontować oraz umożliwić przeniesienie punktu kotwiczącego oraz zabezpieczenie np.: płaszczyzny dachu po drugiej stronie elewacji.

ABS1

 • ZASTOSOWANIE PRZENOŚNYCH PUNKTÓW KOTWICZENIA

  Wiele razy już pisaliśmy o stałych systemach zabezpieczeń. Alpiniści i osoby pracujące na wysokości są świadome jak bardzo są one ważne. Przykładowa sytuacja ? serwisant musi wykonać prace przy wentylatorach. Zwykle wchodzi na dach wyposażony w odpowiednie Środki Ochrony Indywidualnej. Ubrany w kask i szelki wspina się po drabinie po czym zauważa brak punktu kotwiczenia. Okazuje się że na dachu nie ma żadnych zabezpieczeń a praca musi zostać wykonana. W takim przypadku nierzadko zdarza się że pracownik podejmuje się wykonania pracy bez zabezpieczenia, narażając swoje życie i zdrowie. To nie jedyne zagrożenia, praca na wysokości bez zabezpieczeń może grozić dotkliwymi karami finansowymi które poniesie pracownik lub firma go zatrudniająca.

  Innym przypadkiem jest wysokościowa praca na budowie, przy wszelkich pracach przy wnoszeniu budynku o konstrukcji żelbetowej lub stalowej pracę trzeba zabezpieczyć. Często nie wykonawca nie chce się wwiercać bo to wymagało by dodatkowej pracy i wiązało się z większymi kosztami.

  Spotykamy się z takimi sytuacjami dość często. Co robić w takim przypadku? Mamy kilka rozwiązań które sprawią że praca na wysokości będzie bezpieczna i zgodna z wymogami BHP.

 • Tymczasowe punktowy kotwiczące Absorber.

  Podstawowy system składa się z 3 elementów:

  • Plastikowej kasetki
  • Słupka stalowego
  • Taśmy kotwiczącej

  System jest używany głównie przy pracach szalunkowych. Plastikową kasetką wkładamy w beton i czekamy aż zastygnie. Wtedy do kasetki mocujemy słupek kotwiczący. Taki słupek jest w tym momencie punktem kotwiczącym do którego możemy się zamocować i bezpiecznie pracować. Na górze słupka mamy podwójny uchwyt stalowy pozwalający doczepić nawet 4 taśmy kotwiczące. Posiadając przynajmniej takie 2 słupki możemy zamontować do nich taśmę kotwiczącą tworząc system o wiele większym zasięgu.

  Po pracy w danym miejscu wyciągamy słupek, zalewamy kasetkę i możemy go użyć w innym miejscu

 • SYSTEM MOBILNY ASEKURACJI

  System składa się z:

  • Taśmy roboczej
  • 4 podkładek do zabezpieczenia naroży
  • 3 podkładek z klamrami
  • Torby transportowej

  Innym przenośnym punktem kotwiczenia jest system AS-CLAMP, jest to zestaw który możemy użyć w wielu miejscach przy wszelkiego rodzaju pracach wysokościowych. Jedyne czego potrzebujemy to miejsca które możemy objąć np. kolumna, świetlik dachowy. Mocujemy taśmę z podkładkami wokół kolumny i możemy bezpiecznie przypiąć się do klamr. System może być używany jednocześnie przez 3 osoby.

  Podobnie jak w poprzednim przypadku można stworzyć z tego system linowy, mocując się np. na dwóch kolumnach i rozciągając naszą taśmę roboczą pomiędzy. Do takiej taśmy również mogą się podpiąć 3 osoby. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy możliwość bezpiecznej pracy w wielu miejscach gdzie stałych systemów asekuracyjnych nie ma i nigdy nie będzie.

  Wyżej opisaliśmy 2 systemy pozwalające na bezpieczną pracę na wysokości. Sprawdzą się w wielu miejscach, zapewnią poczucie bezpieczeństwa użytkownikom a co za tym idzie ? lepszą efektywność pracy.

 • Zalety takich systemów:

  • Cena ? są o wiele tańsze od systemów stałych
  • Trwałość i wielokrotnie użytkowanie ? przy prawidłowym użytkowaniu będą służyć przez wiele lat.
  • Bezpieczeństwo ? pracujemy efektywniej będąc bezpieczni, nie grożą nam kary finansowe
  • Mobilność ? w szybki i łatwy sposób możemy je przetransportować w inne miejsca

  Posiadamy też wiele innych rozwiązań. Każde miejsce ma swoją specyfikę, często trzeba się bardzo natrudzić by znaleźć możliwe miejsce kotwiczenia w celu przeprowadzenia prac w sposób bezpieczny.

  Zabezpieczenia wysokościowe to nasza specjalizacja, dlatego w przypadku niestandardowych miejsc, które trzeba zabezpieczyć, firma Absorber korzystając z wieloletniego doświadczenia naszych pracowników pomoże znaleźć odpowiednie rozwiązanie.